HÅNDPLUKKET

ATELIER FORMA - BAYA KOP

DKK 140,-
Varenr.: 6512
Denne vare sælges kun i butikken
  • Beskrivelse
    BAYA koppen fra Atelier FORMA bringer glæde og karakter til bordet med sit legende prikkede mønster og håndlavede udtryk. Den organiske form og den markante hank giver et skulpturelt og varmt præg, mens de blå prikker tilfører et strejf af humor og personlighed. Hver kop er unik – et lille kunstværk, der gør din kaffestund til noget særligt.
    Rummer ca. 250 ml og tåler opvaskemaskine

    Atelier FORMA – Håndlavet keramik med karakter!
    Atelier FORMA er en kollektion, hvor hver eneste del fortæller sin egen historie. Serien består af håndlavede kopper, skåle og tallerkener – hver med sit unikke formsprog, udtryk og håndmalede detaljer. De legende mønstre, bløde penselstrøg og organiske former vidner om et ægte håndværk, hvor små variationer ikke blot accepteres, men fejres som en del af charmen.

    Med sin kunstneriske tilgang til hverdagsobjekter forener Atelier FORMA det funktionelle med det æstetiske. Hver kop og skål indbyder til nærvær og nydelse – uanset om det er morgenkaffen, en stille stund alene eller et veldækket bord med gæster.

    Kollektionen rummer både det dristige og det poetiske – farver, teksturer og former smelter sammen i en serie, der hylder det uperfekte, sanselige og personlige udtryk.
  • Informationer

andre købte også